Piękny ogród, choć wymaga sporo pracy i wysiłku, to prawdziwy powód do dumy. Jest idealnym miejscem do relaksu po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Odpoczynek na świeżym powietrzu, wśród pachnących kwiatów i z dobrą książką w ręku, to najlepszy sposób na ładowanie baterii i regenerowanie sił. Ogród to też świetne miejsce do spotkań w gronie najbliższych. Jeśli jednak nasze garden party trochę się przedłuży i w ogrodzie zapadnie mrok, to z pomocą przyjdzie zewnętrze oświetlenie ogrodowe. Żeby mogło służyć przez lata, trzeba o nie odpowiednio dbać i zabezpieczać na okres jesienno-zimowej słoty.

Oświetlenie ogrodowe, po które sięga najwięcej osób, których działka znajduje się z dala od miejsca zamieszkania to lampy solarne. Są stosunkowo tanie i bezproblemowe w użyciu. Wystarczy je wbić w ziemię i czekać aż promienie słońca naładują znajdujący się w nich akumulator, który po zmroku da nam jasne, delikatne światło. Taki rodzaj oświetlenia jest alternatywą dla lamp zasilanych prądem, a ich pojawienie się na rynku szczególnie ucieszyło tych, których ogród nie ma dostępu do owego prądu. Jednak jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o lampy solarne, to długo się nimi nie nacieszymy. Stąd tak ważne jest, aby zabezpieczenie ich przed zimą.

Zimowy ogród

Na większości lamp solarnych możemy przeczytać, że nadają się one do przebywania na zewnątrz przez cały rok. Prawda jest jednak taka, że niskie temperatury i szybko zapadający mrok nie są im obojętne. Obywa czynniki wpływają na to, że akumulator skraca swoją żywotność. W okresie jesienno-zimowym kiedy dzień jest krótki, lampa nie zdąży się w pełni naładować, co ma niestety swoje konsekwencje. Dlatego najbezpieczniejszym a zarazem prostym rozwiązaniem jest zdemontowanie lamp solarnych i na okres niskich temperatur przynieść je do domu. A wczesną wiosną ponownie włożyć je w ziemię i cieszyć się ich światłem. Jeśli natomiast mimo wszystko postanowimy zostawić je działanie niekorzystnej aury pogodowej, to musimy dbać o to, żeby nie zalegał na nich śnieg. To uniemożliwi jakiekolwiek ładowanie się akumulatora. Podobnie jeśli nie zamierzamy korzystać zimą z ogrodowych kinkietów, lamp stojących, reflektorów itp. to najlepiej zabezpieczyć je w postaci zabrania w suche miejsce.