Wielkie plany i kilkumiesięczne przygotowania do remontu nie są gwarancją tego, że nie popełnimy żadnych błędów. Czasami niestety jest tak, że zdajemy sobie z nich sprawę dopiero wtedy, gdy remont jest już zakończony. I dlatego aby uniknąć takiej sytuacji podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas planowania oświetlenia kuchni. Bo w końcu oświetlenie to bardzo ważna kwestia w aranżacji kuchni, ponieważ tylko wtedy, gdy każda strefa będzie odpowiednio oświetlona, kuchnia będzie funkcjonalna. A zatem jakich błędów mamy unikać?

Choć lista grzechów, jakie popełniamy przy urządzaniu kuchni i planowaniu w niej oświetlenia mogłaby nie mieć końca, to przedstawiamy TOP 3 tych największych i najczęściej popełnianych.

1. Brak oświetlenia poszczególnych stref

Kuchnia posiada kilka strategicznych miejsc, które muszą być dobrze oświetlone, aby praca w niej nie była problematyczna. Tymi miejscami jest kuchenka, zlewozmywak, blat roboczy i stół, przy którym zdarza nam się spożywać posiłki. Każda z tych stref powinna być odpowiednio oświetlona. A zatem główne światło to nie wszystko… Punkty świetlne, kinkiety, oświetlenie podłogowe, listwy led, to propozycje, które ułatwią prace kuchenne i zbudują atmosferę adekwatną do sytuacji.

2. Złe natężenie i barwa światła

Jasny wystrój, a do tego mocna, chłodna barwa światła to prosta droga do stworzenia zimnego wnętrza, w którym nasze samopoczucie nie będzie najlepsze. Zamiast relaksować i odprężać, będzie potęgować napięcie oraz nerwowość. Chcąc nadać naszej kuchni przytulny wyraz zdecydujmy się na zakup żarówek, które dają ciepłe światło. Kolejnym błędem jest natężenie światła. Bardzo często oświetlenie boczne, takie jak kinkiet, ma żarówkę o zbyt dużej mocy. A rekomendowane są te o mocy do 40 Wat.

3. Włączniki w nieodpowiednich miejscach

Notorycznie popełnianym błędem jest montowanie włączników w jednym miejscu. Nie dość, że skupisko 3-4 włączników nie wygląda dobrze wizualnie, to jeszcze jest mało funkcjonalne. Dlatego nie podejmujmy pochopnych decyzji, tylko dobrze przemyślmy, gdzie zamontować włącznik, aby ułatwił nam poruszanie się po kuchni.

Jak się okazuje rozplanowanie tego, w którym miejscu znajdą się lampy nie jest łatwym zadaniem i wolnym od błędów! Miejmy na uwadze powyższe rady, dzięki którym unikniemy kilku oświetleniowych pułapek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *