Tradycyjne żarówki powoli odchodzą w niepamięć, a za kilkanaście lat najmłodsze pokolenie nie będzie w ogóle wiedziało o ich istnieniu. Wszystko dzięki energooszczędnym diodom LED, które pełnią już nie tylko funkcję dekoracyjną, a więc podświetlającą półki bądź podwieszany sufit, ale także wykorzystywane są jako główne źródło światła. Nic dziwnego, skoro ich użytkowanie jest bardzo opłacalne. Z pewnością zauważymy to, kiedy otrzymamy rachunek za prąd!

Jeszcze nie tak dawno żarówki LED były stosunkowo drogie i nie wszyscy mogli sobie pozwolić na ich zakup. Dziś jednak ceny te mocno spadły i zakup takiej żarówki to wydatek rzędu kilku, kilkunastu złotych. Co prawda chcąc wymienić stare żarówki na nowe w całym mieszkaniu, będziemy musieli przeznaczyć na to większą sumę gotówki. Ale z całą pewnością nie będziemy tego żałowali, bo inwestycja szybko się zwróci. Zaletą żarówek ledowych jest to, że mogą być montowane nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka, gdzie światło często jest zapalane i gaszone. Zwykła żarówka energooszczędna, która aby świecić pełną mocą musi się rozgrzać, nie daje się do takich pomieszczeń, bo nie pozwoli zaoszczędzić, a po drugie jej żywotność będzie krótka. Na szczęście oświetlenia ledowego ten problem nie dotyczy i lampy LED sprawdzają się praktycznie we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Znacznie mniejsze zużycie prądu dzięki nowoczesnemu oświetleniu LED

Zatem wiemy już, że oświetlenie LED jest korzystne dla naszego portfela. Rodzi się tylko pytanie, jak bardzo? Otóż z różnych wyliczeń wynika, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest najkrótszy i zmuszeni jesteśmy do szybkiego zapalania światła, oszczędność sięga 30 procent. Natomiast w okresie wiosenno-letnim, rachunki stają się niższe o około 15 procent. To są chyba wystarczające dowody na to, że warto sięgnąć po oświetlenie ledowe. Przy zakupie lampy LED pamiętajmy, aby zwracać uwagę na barwę światła i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada. Do wyboru mamy barwę ciepłą i zimną, od nas zależy, którą wybierzemy do naszego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *